Pravidla Trophy Tour

Kategorie „U14“ (ročník 2006 a mladší) - dívky, chlapci

Kategorie „U12“ (ročník 2008 a mladší) – dívky, chlapci

Druhý ročník zahrnuje sérii 3 kol dvouhrových turnajů, pořádaných klubem Badminton Sharks Brno. konkrétně v Podolí, Brně a Rousínově. Po každém kole budou vyhlášeni nejúspěšnější hráči. Výsledky jednotlivých kol se budou sčítat a na závěrečném kole v Rousínově budou vyhlášeni absolutní vítězové celého ročníku, kteří obdrží trofej Storge Trophy Tour 2019 a vítězný dres s logem soutěže.

 


K průběžnému a konečnému hodnocení turnajů bude používán švýcarský systém, konkrétně losovací program „Švýcar“ z http://losovani.wz.cz/ 

Švýcarský systém

  • systém má snahu dávat proti sobě hráče s podobnou výkonností. První kolo je nalosováno (tam můžete narazit na kohokoliv), ale další kola pak již systém nasazuje hráče tak, aby spolu hráli hráči, co jsou na tom výsledkově podobně. Tedy vítězové s vítězi, prohraní s prohranými. Po dalším kole je to podobné, hráči s dvěma vítězstvími hrají spolu, hráči s jedním vítězstvím a jednou prohrou spolu a hráči s dvěma prohrami také spolu (pokud takto není možné vytvořit některé páry, protože je lichý počet hráčů se stejným počtem vítězství, snaží se program nasadit výkonově nejbližšího hráče). S každým dalším kolem se tedy potkávají vyrovnanější dvojice hráčů a tedy i na turnajích s velkými výkonnostními rozdíly si vyrovnané zápasy zahraje prakticky každý.
  • při sudém počtu účastníků odehrají všichni stejný počet zápasů (tolik zápasů, kolik se hraje kol), při lichém počtu účastníků mají někteří o jeden zápas méně. Hráč, který má volný los získá body jako za remízu (Podolí  1 bod, Brno 2 body, Rousínov 3 body)

Pro první kolo Storge Trophy Tour budou účastníci nasazeni podle žebříčku U13 aktuálního k 31.12.2018 (v případě 14 účastníků, bude první postavením v žebříčku hrát s osmým, druhý s devátým atd.)

V dalších turnajích budou hráči do prvního kola nasazováni podle aktuálního pořadí série Storge Trophy Tour.

Mladší hráči se mohou přihlásit zároveň i do starší kategorie, nicméně povolení startu v obou kategorii bude záležet na obsazení turnaje. Ostatní hráči mají přednost. Organizátor má také právo odmítnout start hráče ve vyšší kategorii (pokud je nahlášen do obou soutěžních kategorií) v případě lichého počtu hráčů ve skupině. Pokud požádá o dvojitý strat více hráčů, organizátor dá přednost lépe postaveným hráčům v průběžném pořadí STT a v 1. kole podle postavení v žebříčku ČBaS.

Bude se hrát na 2 hrané sety do 15ti bodů (zápas může skončit i remízou).

Po každém kole budou hráči bodově ohodnocení. Za každý vyhraný set budou hráčům rozděleny:

  • v prvním kole - 1 bod
  • v druhém kole – 2 body
  • v třetím kole – 3 body

Nehraje se na lepší a horší prohru – body získá pouze vítěz setu.

Po každém kole budou hráči vyzváni ke kontrole výsledků v blízkosti stolku rozhodčích. Je na zodpovědnosti každého hráče si přijít výsledky zkontrolovat a případně ho reklamovat u pořadatelů. Pozdní reklamace není (vzhledem k způsobu řízení a vyhodnocování turnaje) možné již uplatnit.

Program „Švýcar“ získaný z http://losovani.wz.cz/ sestavuje pořadí hráčů po jednotlivých kolech podle následujících kritérií:

O konečném i průběžném pořadí po jednotlivých kolech rozhoduje:

1. Vyšší počet dosažených bodů

V případě rovnosti bodů dvou a více hráčů se postupuje následovně:  Pokud spolu všichni hráči, kteří shodný počet bodů dosáhli, v dosavadním průběhu soutěže hráli, sestaví se z jejich vzájemných zápasů minitabulka, podle které jsou hráči seřazeni do průběžného nebo konečného pořadí. Při bodové shodě právě dvou hráčů je jejich pořadí určeno výsledkem vzájemného zápasu. Pro sestavení minitabulky i hodnocení vzájemného zápasu jsou rozhodující získané body, sety a míčky (v tom pořadí, jak bylo uvedeno). U setů a míčků se nejprve hodnotí lepší rozdíl, v případě rovnosti pak podíl (viz dále). V případě, že mezi hráči, kteří dosáhli shodného počtu bodů, nebyla sehrána všechna utkání, nebere se na sehrané vzájemné zápasy při sestavování pořadí zřetel a postupuje se dále dle bodu 2.

2. Lepší rozdíl setů (příklad: 4-0 je lepší než 4-1)

3. V případě rovnosti rozdílu lepší podíl setů (příklad: 5-4 je lepší, než 4-3)

4. Lepší rozdíl míčků

5. V přípravě rovnosti rozdílu lepší podíl míčků (příklad: 150:100 je lepší, než 140:90)

6. Jsou-li body 1. až 5. u dvou nebo více hráčů shodné, určuje se jejich pořadí vyšší pozicí při úvodním losování turnaje.

Do průběžného hodnocení se započítají body a skóre z jednotlivých kol (tak, jak je přidělí švýcarský systém). Vítězem Storge Trophy Tour se stane hráč s největším součtem bodů po všech 3 kolech celé Tour. Do hodnocení se započítají výsledky ze všech kol STT (budou se sčítat jak body za sety, tak celkový počet vyhraných a prohraných setů, tak celkové míčky). V případě, že hráči budou mít stejný počet bodů za vyhrané sety, pak se bude postupovat stejně jako při vyhodnocování jednotlivých kol, tedy

1. Lepší rozdíl setů (příklad: 4-0 je lepší než 4-1)

2. V případě rovnosti rozdílu lepší podíl setů (příklad: 5-4 je lepší, než 4-3)

3. Lepší rozdíl míčků

ROZHODOVAT TEDY MŮŽE KAŽDÝ BOD!!!

V případě, že v průběhu turnaje dojde ke zranění některého z hráčů a ten nebude schopný dále ve hře pokračovat (skrečuje např. zápas v druhém kole), pak se tento hráč ponechá v systému a je na něm, zda ještě zkusí hrát (zdravotní stav se zlepší), nicméně pokud nenastoupí, tak protihráči bude započítaná plná výhra 15:0 v každém setu a protihráč tedy získá plný počet bodů za tento zápas.

Průběžné hodnocení naleznete ve výsledcích na následujícím odkaze.

Zpět na hlavní stránku Storge Trophy Tour.